Toszkána 2,8 millió eurót különített el idei programjára, amelyben tíz- és harmincezer euró közötti összeget ajánlanak felújításra azoknak, akik a kihaló hegyvidéki falvak bármelyikében keresnek új otthont maguknak.
A pályázat célja a hegyvidéki területek benépesítésének és társadalmi-gazdasági revitalizációjának elősegítése és ösztönzése – ez a Residenzialità in montagna 2024 (Élet a hegyekben 2024-ben) program alapelve. A toszkán hegyek „páratlan szépségű területek, ahol újra felfedezendő elnéptelenedett falvak vannak” – ezzel csábítja az érdeklődőket Stefania Saccardi, Toszkána regionális alelnöke.
Hasonló szándékkal indította el a svájci Albinen letelepedési programját mivel 2017 után a helyiek a jobb élet reményében tömegesen kezdtek elköltözni a településről. A lakosok száma háromszáz alá csökkent. A Wallis kantonban található falu kimondottan csendes: nincs iskola, bank, posta, csak egyetlen fogadó – írta a Business Insider.
Csábító hely mindazoknak, akik nyugalomra vágynak.
Ha 45 évnél fiatalabbak, legalább 200 ezer frank, vagyis 80 millió forint értékben ingatlan vásárolnak Albinenben, ahol legalább 10 évet töltenek a svájci állampolgárság megszerzéséig, akkor a felnőttek fejenként 25, a kiskorúak fejenként 10 ezer frankos támogatást kapnak.
A pályázat, amely még mindig elérhető a település honlapján, annyira népszerű volt, hogy naponta több mint százan jelentkeznek – nyilatkozta tavaly a polgármester.
A zsebkendőnyi, 20 négyzetkilométeres görögországi Antiküthéra 2019-ben szinte teljesen kihalt: 24-en éltek már csak a szárazföld és Kréta között, az Égei-tenger kristálykék vízében található szigeten. A helyi hatóságok havi 500 eurós támogatást, ingyenes szállást és étkezést ajánlottak fel azoknak a három vagy több gyermeket nevelő családoknak, amelyek hajlandók voltak a Antiküthérára költözni.
Öt görög család átköltözése után a programot felfüggesztették, majd tavaly – a görög ortodox egyház anyagi áldásával – újraindították, és már nem csak görögök jelentkezhetnek. A kiírás szerint az 500 eurós családtámogatást három évig folyósítják, azaz összesen 18 ezer eurót kaphat egy család.
Horvátország, Spanyolország
A magyar határ melletti horvátországi Légrádban, a település elnéptelenedése után, 2018-tól egy kunáért, akkori árfolyamon még 50 forintért sem vesztegették az ingatlanokat. A 45 évnél fiatalabb pályázóknak élet- vagy házastársi kapcsolatban kellett élniük, és nem birtokolhattak ingatlant.
Oroszországból, Ukrajnából, Törökországból, Argentínából és Kolumbiából is jelentkeztek érdeklődők – nyilatkozta büszkén a polgármester.
A városka a felújításra további összeget ítélt meg a nyertes pályázóknak.
A program sikerét bizonyítja, hogy új napközit kellett építeni, mert sokkal több a gyerek, mint öt éve.
Ideális letelepedési helyszín az észak-spanyolországi Ponga azok számára, akiknek nincs három gyermeke vagy több tízezer eurós megtakarítása. Kétezer eurót kap minden odaköltöző, ha vállalja, hogy megveti lábát Pongában.
A cél a 600 fős lakosságot kiszolgáló gazdaság fellendítése. A faluban születő kisbabáért a szülőket 3500 euróval jutalmazzák – jelentette a TimeOut. Az egyetlen kikötés, hogy az odaköltözőknek legalább öt évig Pongában kell maradniuk.
Az olasz pályázatok
Szardínia kormánya Toszkánánál is többet, egy 45 millió eurós alapot különített el azoknak a megsegítésére, akik vállalják a vidéki életmódot. A sziget népessége ugyan eléri az 1,6 milliót, nagy része azonban gyéren lakott. A pályázóknak egy háromezernél kisebb lélekszámú települést kell választaniuk, és vállalniuk kell, hogy legalább másfél évre életvitelszerűen oda költöznek a támogatás elnyeréséért. Ebben az esetben a helyi kereskedelmi kamara akár 15 ezer euróval is segítheti az új otthon felújítását.
A napsütötte Toszkánában a jelentkezőknek az ötezernél kevesebb lakosú településeken kell új életet kezdeniük – ilyenből 119 van Toszkánában. Noha a pályázati feltételeket „szigorúnak” nevezik, gyakorlatilag bárki jelentkezhet. Pontosabban: szinte bárki.
A pályázó lehet olasz állampolgár, bármely más uniós tagország állampolgára, sőt nem uniós állampolgár is, feltéve ha legalább 10 éves uniós tartózkodási engedéllyel rendelkezik.
Kikötés viszont, hogy a jelentkezőnek olasz lakhellyel kell rendelkeznie, de nem élhet – az Olasz Nemzeti Statisztikai Intézet besorolása szerint – úgynevezett hegyi közösségben.
A pályázati űrlap a program honlapjáról tölthető le, a jelentkezési határidő pedig július 27., közép-európai idő szerint 13 óra.
(Borítókép: REDACO / Universal Images Group / Getty Images)