Erőszakos fenyegetéseket kapott a liverpooli városi tanács Philjames Sydney-i művész Jesus Speaks to the Daughters of Jerusalem (vagyis Jézus Jeruzsálem lányaihoz szól) című olajfestménye miatt, az online tiltakozók szerint ugyanis a kép, amin a Bolondos dallamok karakterei vegyülnek a jeruzsálemi jelenet szereplői közé, kigúnyolja a keresztény vallást. Liverpool polgármestere, Ned Mannoun a mű eltávolítására szólított fel, végül pedig le is vették a képet.
A liverpooli városi tanács galériájában kétévente megrendezett kiállítás a spiritualitást és a vallást vizsgáló kortárs művészeti alkotásokat ismeri el, és mindenféle hitű és kulturális hátterű művészeket vonz. A Casula Powerhouse Arts Centre-ben rendezett nyolchetes kiállítás már igencsak a végéhez közelített, mikor heves tiltakozási hullám indult Philjames képe ellen: pénteken és szombaton a művész több mint kétszáz kellemetlen stílusú üzenetet kapott a közösségi médiában, a galériát csak pénteken több mint hatvanan felhívták, hogy követeljék a mű eltávolítását. Végül két nappal a kiállítás zárása előtt vették le a képet a galéria faláról.
Szeretek egy kis reakciót kiváltani a munkáimmal, de az újdonság varázsa pénteken nagyon gyorsan elszállt. A vitriol szintje és puszta mennyisége már ijesztő volt
– mondta a művész. „Körülbelül tizenöt éve készítek ilyen jellegű munkákat, és egy-két ember már felháborodott, de ilyen még nem volt. Aljas volt, és egyáltalán nem keresztényi” – fogalmazott azokra a reakciókra utalva, amik erőszakkal fenyegették mef a galéria személyzetét, amennyiben nem távolítják el a képet.
Ned Mannoun polgármester egy közleményben nyilatkozott a műről: leszögezte, hogy a messiásnak semmi köze Goofy-hoz (Jézus arcát ugyanis a rajzfilm kutya arca takarja), és felszólította a városi tanácsot a festmény eltávolítására. Szerinte a szólásszabadsághoz való jogot egyensúlyba kell hozni a vallás félelem, üldöztetés és nevetségessé tétel nélküli gyakorlásához való joggal, a vallási művészetnek pedig tiszteletteljesnek és egyesítőnek kell lennie, nem pedig megosztónak és tiszteletlennek. Elmondása szerint ugyanígy felszólalna az olyan művészettel kapcsolatban is, amelyet antiszemitának vagy bármely vallást becsmérlőnek tart.
A liverpooli tanács megbízott vezérigazgatója, Jason Breton elmondta, hogy a műalkotást a polgármester állásfoglalására, a biztonsági aggályokra és a közösség reakciójára reagálva távolították el. Bár Philjames azt mondta, hogy „abszolút örül, hogy a biztonság az első”, aggódik amiatt, hogy az eset precedenst teremthet a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozására.
Számomra ez a legproblémásabb dolog: a polgármester kérte, hogy vegyék le, és ezzel a politizálást a véleménynyilvánítás szabadsága elé helyezte. Hol van ennek vége?