Az egyik fő kérdés továbbra is az, hogy a hollandokkal találkozó angoloknak végre összejön-e az áttörés, vagy jöhet az újabb fájdalmas bukás.
Labdarúgó-Európa-bajnokság 2024
elődöntő
- 21.00, München: Spanyolország–Franciaország
- szerda, 21.00, Dortmund: Anglia–Hollandia
A döntőt vasárnap 21 órakor, Berlinben rendezik meg. Az Index minden hátralévő meccsről élő tudósítással jelentkezik!
Megismétli magát a történelem? Akkor készülhetünk a francia döntőre!
A két együttes eddig 36 alkalommal nézett farkasszemet egymással, az örökmérleg minimális spanyol fölényről árulkodik, 16 siker mellett hét döntetlen és 13 vereség született a szempontjukból.
Legutóbb 2021 októberében, a Nemzetek Ligája döntőjében találkoztak, akkor viszont hiába szereztek vezetést a spanyolok a 64. percben Mikel Oyarzabal góljával, szinte rögvest felelt Karim Benzema, majd a végjátékban Kylian Mbappé egy sokat vitatott találattal a győzelmet is megszerezte a csapatának. Théo Hernández átadása egyértelműen lesen találta a kiváló csatárt, de Eric Garcíán megpattant a labda, ami miatt végül érvényesnek ítélték a gólt.
Érdekesség, hogy a spanyoloknak a négyes döntőbe jutáshoz arra volt szükségük, hogy a csoportkör utolsó fordulójában megverjék Németországot (mondjuk úgy finoman, hogy ez sikerült, 6–0 lett a vége), a franciáknak pedig Portugália idegenbeli legyőzése jelentette a végső továbbjutást.
S milyen az élet? A mostani tornán a spanyolok a negyeddöntőben Németországot győzték le 119. percben esett góllal, a franciák pedig a portugálokat ejtették ki tizenegyesekkel!
Tétmeccsen a franciák a jobbak
Bár összességében több a spanyol siker, a tétmeccseken jobbak a franciák, akik ezek közül hatot is megnyertek, míg az ibériaiak csak kétszer győztek.
A legutóbbi összecsapást már fentebb részleteztük, de az első még ennél is eggyel fontosabb volt, hiszen 40 évvel ezelőtt az 1984-es Európa-bajnokság döntőjében találkoztak a felek.
Akkor Michel Platiniék a csoportkörben Dániát (1–0), Belgiumot (5–0) és Jugoszláviát (3–2) is elintézték, az elődöntőben a spanyolokhoz hasonlóan egy sikerrel és két döntetlennel továbbjutó portugálokat (…) verték hosszabbításban 3–2-re, mielőtt a fináléban 2–0-ra győztek. Platini kilenc gólt szerzett az öt meccsen, senki más nem jutott három fölé!
Ezen kívül még háromszor csaptak össze a kieséses szakaszban: 2000-ben Zinédine Zidane góljára Gaizka Mendieta még felelt, Youri Djorkaeff találata viszont már elődöntőt ért a későbbi aranyérmes számára, a 2006-os világbajnokságon pedig David Villa büntetőjére feleltek hárommal a franciák a nyolcaddöntőben. Itt a finálé jelentette a végállomást, a 2000-es Eb-döntőért büntetőkkel vágtak vissza az olaszok.
Az egyetlen kivételt a 2012-es Eb jelenti, amikor a negyeddöntőben Xabi Alonso a 19. és a 91. percben is betalált a 2–0-s spanyol siker során, a 2008-as Eb és a 2010-es vb után pedig sorozatban a harmadik nagy tornáját is megnyerte a „vörös fúria”.
Baljós árnyak a spanyolok felett
Persze a korábbi meccseknél lényegesen fontosabb a mostani forma. Ebből a szempontból alapvetően a spanyolok néznek ki sokkal jobban, ha csak azt nézzük, hogy elintézték a horvátokat (3–0), az olaszokat (1–0), B csapattal az albánokat (1–0), a kieséses szakaszban Georgiát (4–1), a negyeddöntőben pedig Németországot is (2–1).
A franciák eközben jócskán izzadnak, Ausztria (1–0) és Belgium (1–0) ellen egy-egy öngól döntött a javukra, a hollandok (0–0) és a portugálok (0–0 – 5–3) ellen gól nélküli döntetlenre végeztek, 89 lövésükből pedig csupán egy Mbappé-tizenegyesből lett gól – a lengyelek ellen ráadásul ez sem ért sikert (1–1).
Ha csak ezt nézzük, nem is kellene sokat gondolkodnunk az esélyeken, de a spanyolok védeleméből Robin Le Normand sárga lapok, Dani Carvajal piros miatt esett ki, a középpályáról pedig Pedri sérülés miatt dőlt ki. Az eddig meccseket figyelve a 4–3–3-as felállásból így a jobbhátvéd, a jobb oldali belső védő és a jobb oldali középpályás esett ki, ami a csapatrészek közötti kommunikáció miatt sem túl szerencsés.
Megtört a remek spanyol és a pocsék angol széria is
A spanyolok hatodszor jutottak be az elődöntőbe, az első négy siker (1964-ben a magyar válogatott ellen hosszabbításban 2:1-re) után legutóbb az olaszok ellen tizenegyesekkel maradtak alul. A franciák is ötször elődöntőztek eddig, itt a kezdés volt gyengébb, az első háromból csak egyszer jutottak döntőbe (1984-ben), a legutóbbi kettőt viszont egyaránt megnyerték. Érdekesség, hogy az első két elődöntőt a portugálok ellen nyerték meg ráadásban, hogy aztán a 2016-os Eb-n házigazdaként kapjanak ki a németek legyőzése után a fináléban a portugáloktól.
Az angolok 1968-ban Jugoszláviától (0:1), 1996-ban az NSZK-tól (1–1, 5–6) kaptak ki, mielőtt legutóbb Dánia ellen már összejött a továbbjutás (2–1 – h.u.), a hollandok 1976-ben Csehszlovákiától (1–3 – h.u.), 1992-ben Dániától (2–2, 4–5), 2000-ben Olaszországtól (0–0, 1–3), 2004-ben pedig Portugáliától (1–2) kaptak ki, az egyetlen kivételt az 1988-as NSZK elleni 2–1 jelenti, ami után a Szovjetuniót 2–0-ra verték meg Marco van Bastenék.
Jó angol kezdés után erős visszaesés
Az önmagában még nem meglepő, ha az angol válogatott valamelyik nemzet ellen jól kezdte a párharcát a sportág alapítójaként, de a hollandokkal azért nem volt olyan sok nagy meccs a régi időkben, 1935-ben volt egy 1:0-s angol siker, 1946-ben egy 8:2, ezt követően pedig 1964-ben, 1969-ban és 1970-ben találkoztak. Eddig a pontig három angol siker mellett két döntetlen született, majd az első holland siker után egy ötös angol nyeretlenségi széria indult be.
Az 1996-os Európa-bajnokságon Alan Shearerék 4–1-gyel vágtak vissza a nyolc évvel korábbi 1–3-ért, de a hollandokkal ellentétben ez végső sikert az angoloknak akkor nem ért – az elődöntőben tizenegyesekkel kaptak ki Németországtól. A kettő között volt még egy 1990-es világbajnoki 0–0, ez a torna az angolok számára alakult jobban, de itt is a (nyugat)németek örülhettek az elődöntő büntetőpárbajában.
Az elmúlt 28 évben egyetlen tétmeccset játszottak a felek, a 2019-es Nemzetek Ligája elődöntőjében Marcus Rashford büntetőjére a hajrában Matthijs de Ligt felelt, a ráadásban pedig Kyle Walker öngólja mellett Quincy Promes találata esett, így a hollandok 3–1-es sikerrel jutottak be a fináléba – ahol aztán 1–0-ra kikaptak Portugáliától.
Az örökmérleget ez a holland győzelem szempontjukból 7–9–6-ra javította, így minimális előnyben várják a szerdai meccset.
Csak az angolok nem ünnepelhettek eddig
A spanyolok a négy fináléjukból hármat (1964, 2008, 2012) megnyerve a németekkel holtversenyben vezetik az örökranglistát, a franciák a két arannyal (1984, 2000) az olaszok mellett követik őket a sorban.
A három elveszített vb-döntővel rekorder hollandok számára az Eb-n legalább összejött egy arany 1988-ban, az 1966-os világbajnok angolok viszont meglepő módon még sosem voltak a kontinens urai.
Igaz, a legutóbbi tornán csak a tizenegyespárbaj választotta el ettől őket, és ezúttal is csak két párharc kellene még az első aranyhoz…
Újabb előrehozott döntő előtt állunk
Ahogyan a Spanyolország–Németország, most a Spanyolország–Franciaország ütközet előtt is arra jutott szerkesztőségünk, hogy ez a találkozó felér a döntővel.
Abban viszonylag közmegegyezés volt, hogy a hollandokat érezzük a leggyengébbnek, amit a csoportkörös szenvedés (végén behúzott siker a lengyelek, gól nélküli döntetlen a franciák, vereség az osztrákok ellen) után a két talán legkönnyebb párharcot jelentő románok (3–0) és törökök (2–1) elleni siker sem tudott feledtetni.
Az oranjét nyolc rangsorban raktuk az utolsó helyre, a másik ötben az angolok zártak, akiknek ugyanakkor három első helyük is volt! Persze, itt sem a mutatott játék (bár a védekezés az egész Eb-mezőny talán legjobbja), sokkal inkább a meccsdöntő villanásokra bármikor képes klasszisok sora az, ami ebben a végjátékban már döntő lehet.
A franciák ehhez képest csak egy rangsorban voltak elsők, hétben viszont másodikak, így összességében fölényesen előzték a „háromoroszlánosokat”. Az elsőségre viszont így nem volt esély, a kilenc rangsorban első spanyolok megtartották első helyüket.
Az elődöntő erősorrendje
- Spanyolország 165 pont
- Franciaország 99 pont
- Anglia 78 pont
- Hollandia 48 pont
(Borítókép: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images)
Meccsösszefoglalók, riportok, interjúk, podcastok, videók, érdekességek – minden egy helyen, minden az Indexen!
Böngéssze az Index Európa-bajnoki mellékletét, ahol a cikkek mellett megtalálja a menetrendet, a csoportok állását, a játékoskereteket, a csapatleírásokat és a helyszíneket is! Tartsanak velünk egy hónapon át, hiszen helyszíni tudósítóink rendszeresen exkluzív tartalmakkal jelentkeznek Németországból!