Menthetetlen a győri börtön, pár hónapon belül kiürítik

by admin


A Győr-Moson-Sopron Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetet néhány hónapon belül kiürítik, a fogvatartottakat más börtönökbe szállítják át – közölte a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) az MTI-vel. A szervezet ezt a döntést a biztonsági és a fenntarthatósági szempontok mérlegelése után tette meg. Indoklásukban utaltak arra az idén márciusban történt fogolyszökési kísérletre, amikor egy letört ágylétra darabjával akarták kibontani zárkájuk falát fogvatartottak Győrben. A szökési kísérletet időben észlelték, így az elítélteknek esélyük sem volt a szökésre.

Most azonban arról is beszámolt Makula György ezredes, a kommunikációs főosztály vezetője, hogy a szökési kísérlet után indult belső vizsgálat súlyos megállapításokat tett. Ez vezetett a döntéshez is, mert kiderült, hogy az 1910-es években épült börtön műszaki állapota nagyon leromlott. A biztonságos fogva tartás feltételeit sem lehet már teljeskörűen biztosítani, ezért tudták a fogvatartottak egy egyszerű fémdarabbal megbontani a falazatot.

Kicsi a börtön, de igen drága fenntartani

Mindeközben az épület felújítása, átalakítása aránytalanul magas költséggel járna, nem beszélve a megfelelő biztonságtechnikai eszközök felszereléséről. A régi épület műszaki megoldásai elavultak, az ingatlan nem szigetelt, régiek a nyílászárók, korszerűtlen a fűtés-, víz- és villamos hálózat – derült ki a közleményből.

Végül annak mérlegelése után döntöttek így, hogy a győri börtönben mindössze 165 embert tartanak fogva, ez pedig büntetés-végrehajtási szervezet elhelyezési kapacitásának 1 százalékát sem éri el, üzemeltetése mégis majdnem annyiba kerül, mint a nagyobb börtönöké.

Ezért néhány hónapon belül kiürítik a győri belvárosban, a törvényszék mellett álló épületet és a fogvatartottakat más börtönökbe szállítják. Makula György arra is kitért, hogy ez nem jár elbocsátással, új beosztásba kerülnek a dolgozók és a BVOP külön buszokat indít, hogy a munkatársakat a lakhelyükhöz legközelebb eső, másik börtönben tudják tovább foglalkoztatni.

A Telex tudomása szerint a döntésben szerepet játszott az is, hogy a büntetés-végrehajtás egyre nehezebben tudta biztosítani a szükséges dolgozói létszámot. Így nem csodálkozhatunk azon sem, hogy inkább az emberek megtartását tűzik ki célként. A legközelebbi börtön Veszprémben működik, Győrtől 75 kilométerre, de gyorsforgalmi úton könnyebben megközelíthető Sopronkőhida vagy akár még Szombathely is.

Felmerülhet kérdésként az is, hogy miután a hagyományos bírósági, rendőrségi, ügyészségi kihallgatások során Győrben komoly előnyt jelentett a BV-intézet közelsége, mennyit veszítenek ebből az új helyzet miatt. Ám már így is évek óta gyakorlattá vált a távmeghallgatás, és ez akár teljesen átveheti az elővezetés szerepét.

Még csak 9 éve, hogy lefalazták a vécéket

Az épületen 2021 nyarán végezték az utolsó felújítást, ekkor a homlokzat renoválták, a városképet tehát nem csúfította el a belülről sokkal aggályosabbnak tűnő objektum. Viszont még csak 9 éve annak, hogy egy olyan elemi problémát kezdhettek el orvosolni a régi szemléletet türköző épületben, mint a vécé intim környezete. Már Gönczöl Katalin is bírálta ombudsmanként a magyar börtönök vécéit, és amikor a nagy zárkák után a kis zárkák vécéinek leválasztását vették tervbe, egy sajátos, évszázados problémával találkoztak Győrben.

A régi törvényszéki fogház épülete kis alapterületű zárkákkal épült, nem volt még vízöblítéses illemhely, ezért a tervezők nem is hagytak helyet neki az átlagosan négyszer két és fél méteres zárkákban. A vízcsöveket a folyosóról vezették be, ezért az ajtó mellett helyezték el a vizesblokkokat is, azt a néhány métert pedig az ajtó kettéosztja, a megmaradó részt fallal már lehetetlen lenne leválasztani, mert nem maradna hely. Végül az ajtókat helyezték arrébb 2015 után.

Az egyik zárka a győri börtönben – Fotó: Laczó Balázs/ Telex

Az egyik zárka a győri börtönben – Fotó: Laczó Balázs/ Telex

Bizonyosan tudhatjuk, hogy a kiürítés lehetősége már a fogolyszökési kísérlet előtt is felmerülhetett, mert Dézsi Csaba András októberig regnáló polgármester már 2022-ben kiposztolta, hogy tárgyalt Schmehl János bv. vezérőrnaggyal, az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettesével a börtön kitelepítésének esetleges lehetőségeiről. „Belügyminiszter úrnál tett látogatásom során vetettük fel ezt a kérdést, aminek a szakmai értékelése megkezdődött” – írta 2022. július 19-én.

Várjuk a választ a BVOP-től

Kérdéseinket elküldtük a BVOP kommunikációs osztályának és amint választ kaptunk rá, közölni fogjuk. Írásban azt kérdeztük tőlük:

  • Mennyiben cél az, hogy a győri börtönből áthelyezendő rabokat viszonylag közeli helyre vigyék? Sopronkőhida nyilvánvaló lehetőségként jöhet szóba: lehet-e már tudni, hogy Kőhida hány rabot, illetve bv-munkatársat vesz át? Illetve még mely börtönökkel számolnak?
  • A börtön épületével mi a céljuk: egyeztettek-e erről a győri önkormányzattal vagy állami szervvel?
  • Helyi szóbeszéd szerint már augusztusban megtörténhet a kiürítés, a közleményben néhány hónap szerepel. Lehet tudni valamit a tervezett dátumról?



Source link

You may also like

Leave a Comment