Legalább 13 tüntető meghalt a kenyai tiltakozások alatt, valamint a parlament egy része lángba borult, amikor kedden eszkalálódtak az új adótörvényjavaslatok elleni tüntetések – írja a BBC.
A kenyai kormány 2,7 milliárd dollárral (nagyjából ezermilliárd forinttal) tervezi emelni az adóbevételeket az országban, ugyanakkor a tiltakozók azt követelik, hogy a kormány teljes egészében vonja vissza az adók emeléséről szóló tervét, mivel az szerintük megbénítaná a gazdaságot, továbbá növelné a kenyaiak terheit, akiknek már most is küzdeniük kell a napi megélhetésért.
William Ruto elnök kedd esti beszédében azt mondta, hogy minden eszközt bevetnek, hogy „meghiúsítsák a veszélyes bűnözők minden olyan kísérletét, amely aláássa országunk biztonságát és stabilitását”. A tüntetések leverésére a hadsereget is bevetette.
Több csoport azzal vádolta a biztonsági erőket, hogy túlreagálták a helyzetet, és éles lőszert is használtak, és a közösségi médiában nem megerősített jelentések jelentek meg arról, hogy a biztonságiak
több tucat embert lőttek agyon az éjszaka, valamint halálesetekről számoltak be az ország más területeiről is, ahol tüntetések voltak.
A tüntetések napok óta tartanak, kedden azonban fokozódtak, amikor a képviselők elfogadtak egy módosított törvényjavaslatot.
Vannak dolgok, amelyeket nehéz megérteni, például hogyan lehet 16 százalékos adót kivetni a kenyérre?
– tette fel a kérdést a 24 éves Derrick Mwathu a BBC-nek, utalva az eredeti törvénytervezetben szereplő javaslatra.
Kenya elnöke visszavonta a javaslatot
William Ruto kenyai elnök engedett a nyomásnak és visszavonta a vitatott adóemeléseket tartalmazó pénzügyi törvényjavaslatot. A nemzethez intézett beszédében azt mondta, egyértelmű, hogy a kenyaiak nem akarják ezt a módosítást, és hangsúlyozta, hogy nem fogja aláírni a törvényjavaslatot.
Az elnök megjegyezte, hogy most párbeszédet kezd a fiatalokkal, akik 2022 óta az országot sújtó legnagyobb tüntetések élén álltak.