Egy katonai forrás a Yonhap hírügynökségnek elmondta, hogy Észak a jelek szerint hiperszonikus rakétát próbált kilőni, de a teszt vélhetően kudarccal végződött, miután a rakéta mintegy 250 kilométert repült majd felrobbant.
A vezérkari főnökök egyesített bizottsága (JCS) közölte, hogy a rakétát egy Phenjanban vagy annak környékén lévő területről indították el helyi idő szerint hajnali fél hat körül.
A dél-koreai hírszerző szolgálat és az Egyesült Államok további vizsgálatot folytat az üggyel kapcsolatban.
A vezérkar egyik tagja azt közölte a Yonhap dél-koreai hírügynökséggel, hogy megfigyeléseik szerint a rakétából jelentős mennyiségű füst áradt, ami felveti az üzemanyag égésével kapcsolatos problémák lehetőségét.
A kilövés azután történt, hogy Észak-Korea kifogásolta az USS Theodore Roosevelt amerikai repülőgép-hordozó Dél-Koreába érkezését, és „elsöprő erejű és új” elrettentő intézkedések megtételére figyelmeztetett az általa „provokatívnak” nevezett cselekménnyel szemben – írja a Korea Times.
A repülőgép-hordozó szombaton érkezett a Szöultól 320 kilométerre délkeletre fekvő Puszanba, hogy részt vegyen egy háromoldalú gyakorlaton Dél-Koreával és Japánnal.
Yoon Suk Yeol elnök kedden szállt a repülőgép-hordozó fedélzetére, és kijelentette, hogy a látogatás az Egyesült Államok Dél-Korea iránti „szilárd” biztonsági elkötelezettségét szimbolizálja, és azt mondta, hogy a
Dél-Korea, az Egyesült Államok és Japán közötti háromoldalú együttműködés újabb „erőteljes” elrettentő eszközként fog szolgálni.
A rakétakilövésre azt követően került sor, hogy Észak átfogó stratégiai együttműködési szerződést írt alá Oroszországgal Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető múlt heti csúcstalálkozóján, amelyben a két ország ígéretet tett arra, hogy támadás esetén egymást segítik.
A kilövés előtt néhány órával pedig Észak-Korea kedd este már a második egymást követő napon szemetet szállító léggömböket küldött Dél felé.
A múlt hónap vége óta Észak-Korea a becslések szerint több mint 2000 ilyen léggömböt bocsátott fel, hogy megtorolja az észak-koreai disszidensek és aktivisták által Délre küldött Phenjan-ellenes propagandaleveleket.
Észak legutóbb május 30-án lőtt több rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát a Keleti-tengerbe.