2024. június 25. – 08:58
A kínai média jelentése szerint visszatért a Földre a Chang’e-6 közel két hónapnyi küldetése után. Az űrszonda a Góbi-sivatagba érkezett, ritka holdkőzeteket hozva magával, írja a BBC.
A kőzetek a tudósok szerint választ adhatnak a bolygók keletkezésével kapcsolatos fontos kérdésekre. Kína eddig az egyetlen ország, amely leszállt a Hold túloldalán, a Földtől távolabbi pontján, ahol óriási kráterek és kevés sík felület található. Az űrszonda március 6-án indult útjára, küldetése alatt pedig kőzeteket vett magához egy fúró és egy robotkar segítségével, készített néhány fotót, illetve kitűzött egy kínai zászlót.
Kína korábban azt közölte, hogy még 2030 előtt humán küldetést is akar indítani a Holdra, vagyis 2030 körül egy kínai űrhajós űrsétát tehet a Holdon. Erről korábban itt írtunk bővebben.
A Hold az elmúlt években számos űrhajózó nemzet érdeklődésének középpontjába került, mivel a feltételezések szerint értékes nyersanyagokat tartalmaz.,A leszállóegységnek legfeljebb három napot kell töltenie az anyagok felszínről történő összegyűjtésével. A küldetés célja körülbelül 2 kg anyag összegyűjtése fúróval és mechanikus karral. Ha az akció sikerül, először a kínai tudósok kapnak lehetőséget a hazacipelt kőzetek elemzésére, majd később a világ egyéb országainak kutatói is pályázhatnak erre a lehetőségre.