Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke beszédet mond a Nézőpont Intézet Sajtószabadság Magyarországon 2023 című elemzését bemutató rendezvényén Budapesten, a Polgári Magyarországért Alapítvány székhelyén 2024. június 25-én. Fotó: Balogh Zoltán / MTI
„Egyedi – átfogó jellegű – vizsgálatot indít” a Szuverenitásvédelmi Hivatal a Transparency International Magyarország (TI) ellen – közölte a hivatal június 18-án a civil szervezettel. Az állami szerv hatoldalas levelében 62 kérdést tett fel a TI-nek, a „külföldről származó támogatás” felhasználásával kapcsolatban, mivel szerintük a TI a „választói akarat befolyásolására irányuló” tevékenységet folytat.
A Transparency emlékeztet közleményében, hogy a hivatallal az „a hatalom szándéka”, hogy „támadja a kritikát megfogalmazó polgárokat és civil szervezeteket, ellentétes Magyarország Alaptörvényével és az Európai Unió alapvető értékeivel”. Hozzáteszik, ezen az állásponton van az Európai Bizottság is,
ezért februárban kötelezettségszegési eljárást indított a kormánnyal szemben.
A TI azt írja, nem tartják véletlennek, hogy elsőként kerültek a hivatal célkeresztjébe. „Korrupció ellen küzdő civil szervezetként tevékenységünk, feltáró, elemző és jogvédő munkánk sikere, sőt talán a puszta létezésünk is fenyegeti az Európai Unió legkorruptabb kormányzatát működtető Orbán-rendszert” – érvelnek. Hozzáteszik, az eljárás megalapozatlan és téves.
Alapvetően a hivatal működését és az azt megalapozó törvényt is alaptörvény-ellenesnek minősítik, de mivel elkötelezettek az átláthatóság iránt, válaszolni fognak a megadott 30 napos határidőn belül. Hozzáteszik, „kis odafigyeléssel a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak is feltűnhetett volna, hogy a kérdései túlnyomó többségére a választ megtalálja a honlapunkon, valamint a mindenki számára hozzáférhető nyilvános kiadványainkban”.
A TI a hivatal léte miatt az Alkotmánybírósághoz is fordult korábban, többek közt azért, mert „eljárása és megállapításai ellen nem lehet sem bírói, sem más jogorvoslattal élni, ami sérti a hatékony jogorvoslathoz és a tisztességes eljáráshoz fűződő alapvető jogokat”. És mivel most a TI által megfogalmazott kritikák miatt indult szerintük vizsgálat, ez sérti a véleménynyilvánítás szabadságát.