Ahogy azt az Origo is megírta, Szerbiában található Európa legnagyobb ismert lítiumtartaléka. A fehér aranynak is hívott lítium nélkülözhetetlen az elektromobilitás elterjedéséhez, azaz az elektromos járművek gyártásában. A tartalék nagysága akkora, hogy megfelelő volumenű kitermeléssel szinte a teljes, jelenlegi európai lítiumigényt fedezni lehet. Ezért minden hírnek nagy jelentősége van, ami leendő lítiumbányáról érkezik.
A bányát a világ egyik legnagyobb bányaipari vállalata, a Rio Tinto működtetné.
Június első felében arról számoltunk be a Financial Times alapján, hogy Szerbia hamarosan engedélyt adhat a Rio Tinto bányavállalatnak, hogy folytassa a lítiumbánya megnyitásának előkészületeit a balkáni országban, mindezt azt követően, hogy Aleksandar Vučić elnök kormánypártja megszilárdította hatalmát a legutóbbi választásokon.
Aleksandar Vučić szerb elnök a most hétfőn megrendezett sajtókonferencián azt mondta, hogy a nyugat-szerbiai lítiumbánya megnyitásáról szóló döntés „nem fog gyorsan megszületni”, és hozzátette azt is, hogy a projekt akár le is állhat 2028-ban, abban az évben, amikor a bánya a várakozások szerint a termelési terv alapján megkezdhetné működését.
A szerb elnök azt is mondta, hogy
megfelelő garanciákat szeretnének kapni arra, hogy a természeti környezetet megóvják a kitermelés beindítása mellett, és olyan bányahulladék lerakót alakítanak ki, mely minden európai szabványnak és előírásnak megfelel.
Vučić elnök itt a projektben érdekelt németekre utalt, hiszen az elektromos autókra való átállás folyamatát megkezdő német autógyártás számára kulcsfontosságú, hogy csökkentse függőségét az Európán kívüli lítiumtól. Erre a szerbiai Jadar-készlet jelenthet egy lehetséges megoldást.
A szerb vezető az N1 tudósítása szerint ugyanakkor azt is megerősítette, hogy a lítium nagyon fontos Szerbiának, az „erről szóló vitát meg kell nyitni”, de „semmit nem lehet erővel kikényszeríteni.”
A szerb elnök a lítium fontosságra utalva azt is kijelentette, hogy szerinte amiatt háborúkat fognak vívni a jövőben.