A miniszter az Adóigazgatások Európai Szervezete éves közgyűlésén arról beszélt, hogy 2010 óta a személyi jövedelemadó kulcsa több mint felére mérséklődött, a társasági adó mértékét 20 százalékról 9-re, a munkáltatói adókat 33,5 százalékról 13-ra csökkent Magyarországon. „A digitális adatszolgáltatások fejlesztése révén ma már a munkavállalók zömének SZJA-bevallását a NAV készíti el.”
A stabilitás alapja
A tárcavezető arra is kitért, a gazdaságfehérítést nagyban segítette az elektronikus pénztárgépek 2014-es bevezetése, az EKÁER rendszer 2015-től, majd az online számlázás 2018-tól. Az Európai Unióban elsőként Magyarországon válhat általánossá az elektronikus nyugta, amely később akár okostelefonon is visszakereshető lesz.
Varga Mihály ezt követően a Pénzügyminisztérium közlemény szerint megjegyezte, hogy jelenleg Magyarország az adóversenyképesség terén 11. helyen áll a 38 OECD tagállam között, a kormány adópolitikájának mintájára már több ország is átvett megoldásokat. Példaként említette Lengyelországot, amely 2017-ben a magyar példa alapján vezette be a saját EKÁÉR-rendszerét.
„A kormány gazdaságpolitikai célja változatlan: adócsökkentés, hatékonyabb adóbeszedés és egyre arányosabb közteherviselés” – húzta alá a pénzügyminiszter, akinek a szavai mellett érdemes felidézni az adóügyekért felelős államtitkár, Izer Norbert írását is.
Korábban Index hasábjain megjelent véleménycikkében azt hangsúlyozta az államtitkár, hogy a magyar adópolitika az elmúlt közel másfél évtizedben jelentős erőfeszítéseket tett a gazdasági növekedés és a versenyképesség erősítése érdekében. „Az eredményeket mára a hivatalos statisztikai adatok mellett a nemzetközi versenyképességi rangsorok is visszatükrözik” – összegezte.
Izer Norbert szerint az elért eredményekben fontos szerepet játszott, hogy az időszak egészében változatlanok voltak az adórendszert alakító fő célkitűzések, amelyekhez a magyar gazdaságpolitika a változó gazdasági környezetben is folyamatosan ragaszkodott.