A legjobb filmek, igaz történetekből

by admin


Mitől igazán jó egy olyan film, ami megtörtént események alapján készül? Természetesen és nagy általánosságban egy film minőségét meghatározza a cselekmény és az elbeszélés módja (mi történik és hogyan mesélik el), de az igaz történetek alapján készült filmeknél az sem árt, ha a feldolgozott igaz történet a filmvásznon is igaz marad: azaz a film cselekménye közel áll a megtörtént eseményekhez és az alkotók csak az elbeszélésmódot illetően engedik meg maguknak a kreativitás szabadságát. 

Igaz történetek
Igaz történetek alapján rengeteg Oscar-djas film készült, például a Schindler listája is
Fotó: Universal Pictures

Igaz történetek, amiknél nem is lehetett volna jobb forgatókönyvet írni 

Korábban már készült az Origón egy 5 filmet bemutató „szubjektív” lista, akkor ezt az öt, megtörtént események alapján készült alkotást emeltük ki:

  1. Schindler listája
  2. Emlékezz a Titánokra
  3. Férfibecsület
  4. Apollo 13
  5. Kapj el, ha tudsz!

Ez a lista is kiválóan szemlélteti, hogy az igaz történetek alapján készült, a bemutatott eseményeket történeti hűséggel bemutató alkotások között rendre háborús és történelmi filmek, történelmi sportfilm és bűnügyi thriller találhatók, de közös vonásuk, hogy a néző számára az emberi kitartás üzenetét közvetítik.

Nemrég a Moviemaker tett közzé egy 13 alkotást felvonultató listát, amelyek filmcímeivel nehéz nem egyet érteni. Itt ugyanis olyan filmek találhatók, mint kaliforniai kisváros vízkészletét szennyező mamutcég elleni tömeges kártérítési pert szervező és megnyerő családanya történetét bemutató Erin Brockovich – Zűrös természet (2000, r: Steven Soderbergh), az 1940-es Dinamo hadműveletet szinte dokumentumfilm-szerűen, mégis líraian ábrázoló Dunkirk (2017, r.: Christopher Nolan), Alan J. Pakula klasszikusa, a Watergate-botrány eseményeit az újságírók szemszögéből feldolgozó Az elnök emberei (1976), a minden idők egyik legjobb történelmi sportfilmjeként számon tartott Tűzszekerek (1981, r.: Hugh Hudson) vagy a 2024-es Oscar-verseny nagy nyertese, az Oppenheimer.

Természetesen a magyar filmek körében is lehet olyan, igaz történeteket elmesélő alkotásokat, amelyek hűségesek a tényekhez, bár a rendszerváltásig a kommunista cenzúrát kicselezve lehetett csak ilyen filmeket megvalósítani. Ugyanakkor a történelmi filmek legutóbbi „közönségszavazásában” így is az 1960-as években készült kosztümös filmek és irodalmi adaptációk dominálnak.



Source link

You may also like

Leave a Comment