Az Európai Unió a következő hetekben bírságot fog kiszabni az Apple-re a digitális piacokról szóló uniós törvény, a DMA megsértése miatt – értesült a Financial Times.
Az online versenyt és kereskedelmi gyakorlatot szabályozó DMA 2022 novemberében lépett életbe úgy, hogy az egyes piaci szereplők 2024 márciusig kaptak türelmi időt, hogy működésüket a törvény előírásaihoz igazítsák. A népszerű iPhone okostelefonokat gyártó Apple idén januárban hozta nyilvánosságra, hogy milyen változtatásokat tervez, és ezeket a menetrendnek megfelelően márciusban kiadott iOS 17.4-ben be is vezette (például jelentősen csökkentette az App Store alkalmazásboltban felszámított jutalékot).
Az EU szerint azonban nem sikerült maradéktalanul igazodniuk a törvényhez. Az egyik fő probléma, hogy az Apple nem engedi a fejlesztőket, hogy díjmentesen egy harmadik fél által kínált szolgáltatás felé tereljék a felhasználókat. Utóbbi leginkább akkor jelent problémát az Apple számára, ha ez a harmadik fél online fizetési szolgáltatást nyújt, ezért például egy népszerű játék esetében
jelentős jutalékbevételtől eshetnek el.
Az uniónak ugyancsak problémája van a Core Technology Fee nevű díjtétellel, amelynek lényege, hogy egymillió letöltés felett egy adott alkalmazás fejlesztője letöltésenként fél eurót köteles fizetni az Apple-nek. Ez a gyakorlatban azzal jár, hogy egy túlzottan népszerű alkalmazás gyakorlatilag csődbe vihet egy fejlesztőt.
Az EU által kiszabott büntetés elérheti az Apple napi 1 milliárd dolláros globális bevételének 5 százalékát. A sajtójelentés szerint a cupertinóiak az eljárás jelenlegi szakaszában még változtathatnak a dolgon, és megúszhatják bírságot – ez azért is racionális lépés lenne, mert külső fizetési megoldások miatt már az amerikai törvényekkel is ütköztek, és végül engedtek.
A cég hivatalos megnyilvánulásaiban eddig többször is kötötte az ebet a karóhoz, hogy az uniós törvényeket maradéktalanul betartják. Amennyiben továbbra is tartják magukat ehhez, az Apple lehet az első cég, amit a DMA megsértéséért elmarasztalnak.